madách-imre-gimnázium
October 21, 2021

Egy négyhengeres motor esetében fél fordulatonként van egy munka ütem, ami nyomatékpulzálást hoz létre a főtengelyen és ezt kell az erőátviteli rendszernek feldolgoznia. Egy háromhengeres dízel esetében még rosszabb a helyzet. Egy szükséges elem lett a kettős tömegű lendkerék, hogy ezt a nagy nyomaték különbséget feldolgozza, és kezes bárányként használhassuk a nyomatékos autónkat. Ritkán beszélünk a motor indításakor fellépő nagy rezonanciáról, ami a lendkeréknek egy másik nagy feladata ezt elcsillapítani. Az indító motoroknak is jelentősen fejlődniük kellett, hogy beindítsák az új dízeljeinket. A régiekhez elég volt 35-45 Nm, az újakhoz 75-85 Nm kell. Ez részben segít is az indulási tehetetlenség legyőzésében és a keletkező rezonanciákban, de ezen felül már csak ez az új lendkerék segített. A kettős tömegű lendkerék futásteljesítményét pontosan nem tudjuk megmondani, de a tapasztalatok alapján 100-300 ezer kilométer között van. Ezt a megoldást a LUK találta ki és sokáig más gyártó nem is alkalmazta ezt, majd később megjelent a Sachs is saját programjával, majd a Valeo.

Diagnosztikája

Meghibásodása esetén erős csattogó hangot lehet hallani a váltó felől, ami könnyen felismerhető a laikusok számára is. Egy kettős tömegű lendkerék cseréje munkadíj nélkül is százezer forintnál kezdődik, a dsg kettős tömegű lendkerék ár pedig százhúszezernél startol. Ám költségessége ellenére mihamarabb ki kell cserélni. Hosszú távú elhanyagolása ugyanis a váltó meghibásodásához vezet, aminek a javítása eléri, vagy akár meg is haladja a puszta lendkerék csere költségét. Mint fentebb írtam a nagyobbik tömege a kuplungszerkezet oldalán van, ami a kuplungtárcsán keresztül közvetlenül csatlakozik a váltó nyeles tengelyéhez. Nos ha a nagy tömeg elkezd szitálni, az a nyelestengelyre olyan káros rázóerőket ad át, ami hamar tönkreteszi a váltó csapágyazását, rosszabb esetben akár a váltóházat is. Sajnos ilyen esettel már nem egyszer szembesültünk. Pár modellnél tapasztalatok alapján már típushibának mondható, hogy kétszázezer kilométer táján a lendkerék haldokolni kezd, Autótulajdonosokban alkalmanként felmerül a kérdés, hogy a lendkereket fixre cseréljék-e?

  • Telefonszám kereső név alapján teljes
  • Kettős tömegű lendkerék szett
  • Kettős tömegű lendkerék hegesztés
  • KETTŐS TÖMEGŰ LENDKERÉK és KUPLUNG SZETT akció MEGHOSSZABBÍTVA 2020.05.31-ig | Xenix Auto Kft.
  • Münchausen báró kalandjai
  • Testvér – Wikipédia
  • Kettős tömegű lendkerék felújítás
  • Kettőstömegű lendkerék szett, kettős tömegű lendkerék árak - Kovács
  • Kettős tömegű lendkerék angolul
  • A legjobb telefon 50 ezerért

A lendkerék, ha visszaemlékszünk, a kisautóban volt benne és azt segítette, hogy minél tovább guruljon, ha jól felpörgettük. Az elv valamilyen szinten itt is ugyan az. Amikor a motor működésének bizonyos pontján nincsen munkavégzés, akkor, mint egy erőtároló visszaadja a motornak a fordulatot, és segíti a tovább fordulásban. Két fajtája létezik az egytömegű és a kéttömegű. Az egytömegűnél nincsen nagy matek, egy teljesen kiegyensúlyozott nagyméretű vas darab, melyre felhelyezik a kuplungot, valamint az indításhoz szükséges fogas koszorút, de a kettőstömegű lendkerék, az már kicsit bonyolultabb ettől. Az ok, amiért megszületett a kettős tömegű lendkerék az az, hogy a dízel motorok erőteljes fejlődésnek indultak és az autóvezetők részéről jelentkezett egy komfort igény, hogy induláskor ne rángasson az autó. Hagyományos, fix lendkerék esetén a rendelkezésre álló nyomatékok, 50-70 LE esetén, gond nélkül végig mentek a hajtásláncon meghajtva a kereket. A korszerűsödő motorok egyre nyomatékosabbak lettek, így jóval kisebb fordulaton is le tudják ezt adni, valamint a motorok működési elvéből adódó ciklikus rezgések eredménye.

Audi a4

Tartsuk karban az autót! A gépjármű egy összetett rendszer, az általánosan megőrzött jó állapot általában a megelőzésen és a hibák gyors hárításán is múlik. A lendkerekekre például kihathat egy rossz állapotú befecskendező rendszer is, de ember legyen a talpán, aki kideríti, ha a lendkerék meghibásodásának ez állt a hátterében. Érdemes az apróbb jelekre, rendellenességekre odafigyelni és megemlíteni őket, ha a szervízben járunk. Balesetmentes autózást kíván a Cool-Mobil Kft. csapata. Kollégáink várják a hívását! +36-1-284-3512 | +36-20-222-4488 IDŐPONT FOGLALÁS

Ez a weboldal sütiket használ a szolgáltatások nyújtásához, a személyre szabott hirdetésekhez és a forgalom elemzéséhez. A weboldal használatával Ön elfogadja. Tudjon meg többet Kettős tömegű lendkerék Na, ez az alkatrészek között a legmegosztóbb alkatrész. Valaki azt mondja, ez milyen jó, nem rángat az autóindulásnál, valaki azt mondja, hogy ez egy nagy átverés autógyárak és az alkatrész gyártók részéről – gondolva az igen magas árra. Talán mindkét tábornak igaza van, de hogy miért, ezt boncoljuk ki most. Kettős tömegű lendkerék angolul: D ual M ass F lywheel azaz DMF Kettős tömegű lendlerék németül: Z wei M assen S chwungrad azaz ZMS Kettős tömegű lendkerék?! Mi az a lendkerék? Mielőtt bele vágnánk ennek a nagyon megosztó alkatrésznek a taglalásába, ismerjük meg az alapfunkcióját a lendkeréknek. A lendkerék a motor és a sebességváltó között helyezkedik el. A kuplung ismertetésénél már bemutattuk, hogy egy igen fontos részét alkotja. Ez van fixen rögzítve a motor főtengelyéhez. A lendkerék szó nyílván mindenkinek ismerős a gyerekkori játékainkban, itt is van egy ugyan ilyen szerepe.

Lehegesztése

2020. 31-ig illetve a készlet erejéig!

A lendkerék felépítése egyszerű, a két lendkerék rész között egy – egy előfeszített rugó van. Az elsődleges lendkerék a főtengelyre van rögzítve, míg a másodlagos lendkerékre megy rá a kuplung szerkezet, abba a kuplung tárcsa, és a szerkezetet mozgató kinyomó csapágy. Akár 90 fokos elfordulás is lehet a 2 lendkerék között, amit a kuplunggyártók állítanak be a gyárral kooperálva. Itt fontos megjegyezzem, hogy néha megkeresnek, hogy már megint szétment az autó lendkereke… egy kis chiptuning után. Ennek oka egyszerű, mondjuk egy Volkswagen Passat 115 le PdTdi változata gyárilag 285 Nm nyomatékot tud produkálni. Természetesen a lendkerék túl van méretezve, amit az előfeszített rugóval tudnak szabályozni az összeszerelés előtt, mondjuk 370 Nm –re(Ezt nem tudjuk pontosan ez csak tipp, de úgy tudjuk 30% ráhagyás van). Ha felhúzzuk a motor teljesítményét előfordulhat, hogy túllőjük ezen a 370 Nm-en és a rugó elkezd túlfeszülni, ami töréshez vagy folyamatos "lágyuláshoz" vezethet. Így már össze tudjuk foglalni a kettős tömegű lendkerék előnyeit, amit nyújt számunkra: csillapítja a motor rezgését csökkenti a zajt védi a kuplung szett alkatrészeit védi a váltó alkatrészeit komfortosabb indulás lehetővé teszi az alacsony fordulatszámon való vezetést, amivel üzemanyagot spórolunk Itt szeretném megosztani azt a gondolatot, hogy érdemes-e lecserélni a kettős tömegű lendkereket egy fix lendkerékre, amit a Valeo szállít.

Ez alatt a veszteséges ütemek alatt ( szívó, sűrítés, kipufogás) a lendkerék tömegéből adódó tehetetlenségi nyomaték biztosítja a energia pótlását. A motornak ebben a fázisában jelentős a szöglassulás. Amikor aztán munkaütem következik (az alatt a 140 fok alatt), intenzív szöggyorsulás következik be. A két hatás egymást váltva jön létre, ennek eredményeképpen óriási nyomatékingadozás jön létre. A fenti példa egy henger vonatkozásában áll fenn, ami a hengerszámok növelésével arányosan javul. Például, ha egy általános négyhengeres motort veszünk alapul, akkor a fenti számok meg négyszereződnek, ám két periódus alatt, így is marad összesen: 720- (4×140)= 160 főtengelyfok holt szakasz, ami négy különböző időben 40 főtengelyfokra oszlik. Ez alatt a 40 fokok alatt csupán a lendkerék tehetetlenségi nyomatéka biztosítja a forgatónyomatékot, ami ugye szöglassuláshoz vezet. Itt csupán csak a holt ütemeket vettük figyelembe, és akkor még nem is említettük a hasznos 140 főtengelyfok alatti szöggyorsulás változást.

Hegesztés

Elterjedt tévhit, hogy kettős tömegű lendkerék automata váltó szerkezettel ellátott autókban nincs. A két tényező nem így függ össze, vannak olyan automata modellek, amelyekben találunk lendkereket, bár gyakran helyettesítik őket. Mikor gyaníthatjuk, hogy a kettős tömegű lendkerék meghibásodott? A lendkereket javítani sajnos nem lehet, így meghibásodása esetén csak a csere marad. Ha az alkatrész már a végét járja, jellemzően túlmozgást végez, mintha le akarná "rázni" magát a kocsiról. Az alábbi tünetek jelezhetik, hogy autónkkal ideje mihamarabb szervizhez fordulnunk: indításkor fullad, illetve valami mintha "lefogná" a motort hideg induláskor "nyög" és csattog alapjáratban remeg alapjáratban zajos, zörög zajossá válik a váltás leállításkor csörömpöl és remeg A kettős tömegű lendkerék működése A négyütemű motor működésének alapja, hogy minden második fordulatra jut egy munkaütem, ami kevesebb, mint 140 főtengely fokig tart. A két fordulatból fennmaradó 580 főtengelyfok csupán veszteség, amelyet a lendítőkeréknek kell forgatónyomatékkal ellátni.

Az eddig látottak és halottak után már kijelenthetjük, hogy egy erős dízelmotornak kell, hogy legyen ott egy kettős tömegű lendkerék, mert szétveri az egész hajtásláncunkat, ha nincs. Ezeket az autókat így tervezték és tapasztalatunk szerint a fix lendkerekes autók futásteljesítménye igen csekély, nálunk egy éven belül mindig visszakerült a fix lendkerekesre átalakított kuplung, így azt nyugodt szívvel senkinek sem ajánlom. Tudom olcsóbb megoldás a fix, de ahova ajtót terveztek nem rakhatunk két ablakot. Megjelent, ha lehet így mondani a második generációja a lendkerekeknek. Ennek lényege, hogy az agyhoz közel bekerült egy pár bolygókerék a kettős tömegű lendkerékbe. Ez az újítás még stabilabbá teszi a működését minden fordulatszám és sebesség tartományban. Mikor kezdjek gyanakodni, hogy nem jó a kettős tömegű lendkerekem? Vannak félreérthetetlen jelek és vannak, amikből sejteni lehet, hogy csere lesz, mert arról még nem beszéltünk, hogy a lendkereket javítani nem lehet. Tehát ha nehézkesebbé válik a váltás lassan elkezd zajosodni a váltás alapjárati zajok alapjárati remegés hideg induláskori zaj és "nyögések" leállításkor remegés és csörömpölő zaj az autó beindítása közbeni fulladás, valami lefogja a motort, akkor baj van vagy lesz.